Przewodnik turystyczny Partnerzy w projekcie Obiekty turystyczne
Dodaj swoją wycieczkę Zobacz wycieczki na mapie Atrakcje turystyczne Gastronomia Noclegi Mapa

Szlakiem najpiękniejszych miejsc Dolnego Śląska

Słońce za oknem wprawia nie tylko w dobry nastrój, ale i zachęca do podróżowania. Już kilkanaście kilometrów od Wrocławia możemy przeżyć niezapomnianą podróż w czasie lub błogo odpocząć na łonie natury. No to gdzie jedziemy na weekend?

W Oleśnicy warto zobaczyć XIII-wieczny zamek

Obszar Dolnego Śląska oferuje swoim mieszkańcom mnóstwo atrakcji turystycznych. Fani górskich wędrówek, amatorzy sportów wodnych czy poszukiwacze skarbów sprzed wieków, wszyscy znajdą tutaj coś dla siebie. Wystarczy wyjechać poza granice Wrocławia żeby zobaczyć unikatową w skali kraju architekturę, uprawiać sporty wodne czy rozkoszując się pięknem krajobrazu, pojeździć rowerem. A wokół cisza i spokój.

W mieście medalisty olimpijskiego Wojciecha Bartnika

Oleśnica, zwana miastem wież i róż, na mapie Polski pojawiła się w XIII wieku. Na historię miasta wpływ miały trzy tradycje: polska, czeska i niemiecka. Widoczne to jest do teraz w architekturze miasta. Zamek, zabytkowe kościoły, synagoga, pamiątkowe kolumny, dziesiątki wież, mury obronne, to nie tylko wizytówki miasta, ale i jedne z najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku.

Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje zamek oleśnicki, który powstał jeszcze w XIII wieku. Choć powstał on w miejscu gotyckiej warowni, to kolejne rozbudowy i przebudowy uczyniły z niego renesansową rezydencję o nowoczesnej jak na owe czasy fortyfikacji.

Oleśnica ma swoją ofertę skierowaną także do miłośników kultury. Odbywają się tutaj Dni Europy, Oleśnicki Wyskok, Festiwal Jazz na Kanapie, Próba mikrofonu czy Powiatowe Prezentacje Kulturalne. W czerwcu warto przyjechać na święto miasta, kiedy to przez cały weekend mają miejsce liczne wystawy i koncerty.

Oleśnicki aquapark to doskonałe miejsce na relaks

Niewątpliwie miejscem, którym Oleśnica może również kusić turystów jest Kompleks Sportowo-Rekreacyjny. W jego skład wchodzi, między innymi, Park Wodny „Atol”, czyli oleśnicki aquapark. Największymi atrakcjami tego obiektu są: basen pływacki i rekreacyjny, brodzik dla dzieci oraz zjeżdżalnie. W skład kompleksu wchodzą także sauna, solarium i restauracja.

Poza wspomnianym krytym aquaparkiem w 2010 roku oddano do użytku nowoczesny basen otwarty z częścią pływacką, rekreacyjną, brodzikiem oraz placem zabaw dla dzieci, boiskiem do siatkówki plażowej oraz lodowiskiem miejskim z funkcją kortu tenisowego. Lada moment powstanie także centrum fitness i sale do gry w squasha.

Na terenie Miasta Oleśnica, a przede wszystkim Gminy Oleśnica zlokalizowana jest również sieć atrakcyjnych ścieżek i tras rowerowych. Wśród nich najdłuższe i najatrakcyjniejsze to: Trasa Pałacowa (38 kilometrów), Trasa Parkowa (42 kilometry), Trasa Podworska (31 kilo-metrów) i inne. Trasy te zostały poprowadzone tak, aby objąć jak największą liczbę zabytków, parków, atrakcji przyrodniczych i innych ciekawych miejsc.

Dobrym miejscem na weekendowy wyjazd jest także zbiornik wodny w Komorowie w powiecie oleśnickim. Dookoła zalewu są lasy, miejsca na ognisko, woda nadaje się do kąpieli, zbiornik jest też popularnym łowiskiem wędkarskim należącym do PZW.

W Dolinie Baryczy znajdziemy prawie 300 stawów

Na łonie natury

Stawy Milickie to wielki zespół stawów rybnych (m.in. Krośnice, Potasznia, Radziądz, Ruda Sułowska i Stawno) położony w kotlinowatych rozszerzeniach doliny Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu, w odległości ok. 60 km od Wrocławia. Liczba stawów wynosi w sumie ponad 285!

Założone przez cystersów w XIII wieku, milickie stawy rybne są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia, również największym w Polsce rezerwatem przyrodniczym i jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie.

Region stawów jest od 1963 roku rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Odnotowuje się tu 276 gatunków, z czego 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe (m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik, kania ruda i inne).

Wprawdzie wstęp na teren rezerwatów ptasich jest zabroniony, jednak z dróg na groblach i ze specjalnych punktów obserwacyjnych można „zapolować” na ptaki z lornetką i aparatem fotograficznym. Teren ten charakteryzuje się olbrzymią rozmaitością gatunków oraz wyjątkowo dużą liczba osobników każdego z nich, dlatego uznawany jest za ewenement nie tylko w skali kraju, lecz także Europy. O randze rezerwatu świadczy fakt umieszczenia go na liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych objętych międzynarodową konwencją RAMSAR.

Milickie stawy rybne są największym w Polsce i Europie ośrodkiem hodowli karpia. Roczna produkcja wynosi 2000 ton ryb, z czego 90% stanowi karp.

  strona 1 z 2  dalej >>>
Skomentuj Poleć Drukuj

"Wokół Wrocławia - promocja walorów środowiska naturalnego gmin otaczających aglomerację
jako nowy produkt turystyczny Dolnego Śląska"


projekt dofinansowany ze środków EFRR i środków publicznych w ramach Działania 6.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego